• AI:


    Hello human, I am a GPT powered AI chat bot. Ask me anything!


Gathering thoughts ...Hastalık sebebiyle orucu terk etmek (tutmamak)

Top Readz Avatar

Soru

Bir kadın, (ateşlenme ve sinirsel bozukluklar gibi) psikolojik bir hastalığa yakalandı. Bunun akabinde yaklaşık dört yıl orucu terk etti (tutmadı). Bu gibi durumda bu kadının orucu kaza etmesi gerekir mi? Ya da bu kadının hükmü nedir?

Bir kadın, (ateşlenme ve sinirsel bozukluklar gibi) psikolojik bir hastalığa yakalandı. Bunun akabinde yaklaşık dört yıl orucu terk etti (tutmadı). Bu gibi durumda bu kadının orucu kaza etmesi gerekir mi? Ya da bu kadının hükmü nedir?

Allah’a hamd olsun.

Gücü yetmediği için orucu terk etmişse, Ramazan’dan tutmadığı dört yılı, gücü yetiyorsa kaza etmesi gerekir.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ وَمَنْ كَانَ مَرِيضاً أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَيَّامٍ أُخَرَ يُرِيدُ اللهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلاَ يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ [سورة البقرة الآية: 185]

“Ramazan ayı, insanlara hak yolu gösteren, doğruyu ve hak ile bâtılın birbirinden ayırt etmenin açık delilleri olarak Kur’anın (kadir gecesinde) indirildiği aydır.O halde sizden kim, Ramazan ayını idrak ederse, onda oruç tutsun.Her kim de onda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin.Allah, sizin için (dîninde) kolaylık ister,zorluk istemez.Bütün bunlar, orucu bir aya tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine, orucun sonunda (Ramazan bayramında tekbir getirip) Allah’ın adını yüceltmeniz, sizi doğru yola iletmesi (ve size kolaylık sağlamasına karşılık Allah’a) şükretmeniz içindir.” (Bakara Sûresi: 185)

Eğer kadının hastalığı ve oruç tutmaya güç yetirememesi, doktorların raporuna göre bu durumunun geçme ümidi yoksa, bu takdirde tutmadığı her gün için bir yoksulu doyurur. Fidye; buğday, hurma, pirinç veya bunun gibi âilesinin yediği yiyeceklerden yarım sa’ (yaklaşık 1.5 kg) sadaka vermesidir. Çünkü bu kadın, oruç tutamayan ve oruç tutmak kendisine çok zor gelen yaşlı ve âciz kimse hükmündedir ve ona kaza gerekmez.

Tagged in :

Top Readz Avatar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Alexa Liv

1.5M Followers

Check out our new font generatorand level up your social bios. Need more? Head over to Glyphy for all the fancy fonts and cool symbols you could ever imagine.

Latest Posts

Categories