• AI:


    Hello human, I am a GPT powered AI chat bot. Ask me anything!


Gathering thoughts ...Çalışma saati ile Terâvih namazı birbiriyle çakışan bir kimse ne yapmalıdır?

Top Readz Avatar

Soru

Benim işe başlama vaktim, imam Terâvih namazını bitirmeden önce başlamaktadır. Faka ben işe gitmek zorundayım. Ne yapmalıyım?

Benim işe başlama vaktim, imam Terâvih namazını bitirmeden önce başlamaktadır. Faka ben işe gitmek zorundayım. Ne yapmalıyım?

Allah’a hamd olsun.

Terâvih namazından kılabildiğin kadarını imamla birlikte cemaatle kılabilirsin. İki veya dört veyahut da altı rekat kıldıktan sonra işe gitmende ve işten evine döndükten sonra da Terâvih ve Vitir namazını tamamlamanda bir sakınca yoktur.

Eğer Terâvih namazını daha erken kılan bir mescit bulabilir ve Terâvih namazını o mescidin imamının arkasında tamamlayıp işine gidebilirsen, bu daha güzel olur. Çünkü Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

مَنْ قَامَ مَعَ الْإِمَامِ حَتَّى يَنْصَرِفَ كُتِبَ لَهُ قِيَامُ لَيْلَةٍ. [ رواه الترمذي وصححه الألباني في صحيح الترمذي ]

“Teravih namazını imamla birlikte sonuna kadar tamamlayan kimseye, o geceyi bütünüyle ibâdetle geçirmiş gibi sevap yazılır.” (Tirmizî, hadis no: 806. Elbânî, “Sahşh-i Tirmizî’de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Tagged in :

Top Readz Avatar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Alexa Liv

1.5M Followers

Check out our new font generatorand level up your social bios. Need more? Head over to Glyphy for all the fancy fonts and cool symbols you could ever imagine.

Latest Posts

Categories