• AI:


    Hello human, I am a GPT powered AI chat bot. Ask me anything!


Gathering thoughts ...ALLAH TEÂLÂ’DAN KAZAYI BİZDEN GİDERMESİNİ İSTEMEK CÂİZ MİDİR?

Top Readz Avatar

Soru

Bazı insanların duâlarında: “Allahım! Senden kazayı gidermeni değil, fakat bana lütufta bulunmanı dilerim” bu sözünü söylemeleri doğru mudur?

Bazı insanların duâlarında: “Allahım! Senden kazayı gidermeni değil, fakat bana lütufta bulunmanı dilerim” bu sözünü söylemeleri doğru mudur?

Allah’a hamd olsun.

Bu, pek çok insanın dilinde dolaşan bir duâ olup yapılmaması gereken bir şeydir. Çünkü, istenmeyen ve hoşa gitmeyen bir şey var ise, kazayı gidermesini Allah Teâlâ’dan istemek bize meşrû kılınmıştır.

Bunun içindir ki İmam Buhârî -Allah ondan râzı olsun- sahihinde bununla ilgili olarak bir bölüm açmış ve şöyle demiştir:  

بَابُ مَنْ تَعَوَّذَ بِاللَّهِ مِنْ دَرَكِ الشَّقَاءِ، وَسُوءِ الْقَضَاءِ، وَقَوْلِهِ تَعَالَى: قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ (قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ * مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ ) [ سورة الفلق الآيتان:1-2 ]

“Şekâvetin ulaşmasından ve kazanın kötülüğünden ve Allah Teâlâ’nın: Bastırdığı zaman karanlığın şerrinden ve yarattıklarının şerrinden Rabbe sığınırım diyerek Allah’a sığınan kimse babı.” [1]

İmam Buhârî bunun akabinde Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in şu sözünü zikretmiştir:

تَعَوَّذُوا بِاللَّهِ مِنْ جَهْدِ الْبَلاَءِ، وَدَرَكِ الشَّقَاءِ، وَسُوءِ الْقَضَاءِ، وَشَمَاتَةِ الْأَعْدَاءِ

[ رواه البخاري ]

“Malınızın azlığından ve evlâtlarınızın çokluğundan, şekâvetin size ulaşmasından, kazanın kötülüğünden ve başınıza gelen musîbetten dolayı düşmanlarınızın halinize sevinmesinden Allah’a sığının.”[2]

Muhammed b. İbrahim el-Hamed’in: “Kaza ve Kadere Îmân” (sayfa: 147) adlı kitabı alınmıştır.

[1]  Felâk Sûresi: 1-2

[2]  Buhârî, “Kitabu’l-Kader”, cilt: 7, sayfa: 215

Tagged in :

Top Readz Avatar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Alexa Liv

1.5M Followers

Check out our new font generatorand level up your social bios. Need more? Head over to Glyphy for all the fancy fonts and cool symbols you could ever imagine.

Latest Posts

Categories