• AI:


    Hello human, I am a GPT powered AI chat bot. Ask me anything!


Gathering thoughts ...Âdet (hayız) günlerinin dışındaki günlerde çıkan kanın hükmü nedir?

Top Readz Avatar

Soru

Âdet günlerinin dışında çıkan kanın hükmü nedir?

Âdet günlerinin dışında çıkan kanın hükmü nedir?

Ben, her ay normal olarak dokuz gün âdet görüyorum.Fakat kimi aylarda âdet günlerimin dışında benden kan çıkmakta, ama bu kan, âdet kanına göre çok daha az olmakta ve bu durum bir veya iki gün sürmektedir.

Bu kan geldiği sırada namaz kılmam ve oruç tutmam gerekir mi? Yoksa kaza mı etmem gerekir?
Ben, her ay normal olarak dokuz gün âdet görüyorum.Fakat kimi aylarda âdet günlerimin dışında benden kan çıkmakta, ama bu kan, âdet kanına göre çok daha az olmakta ve bu durum bir veya iki gün sürmektedir.Bu kan geldiği sırada namaz kılmam ve oruç tutmam gerekir mi? Yoksa kaza mı etmem gerekir?

Allah’a hamd olsun.

Âdet günlerinden sonra fazladan gelen bu kan, rahim damarından gelen ve âdet kanından sayılmayan bir kandır.Bu sebeple âdet günlerini bilen kadının, âdet günlerinde namaz kılmaz, oruç tutmaz, Mushaf’a (Kur’an’a) dokunmaz ve kocası kendisiyle birleşmez. Bu kadın,âdetten temizlendikten ve âdeti kesildikten sonra yıkanırsa,artık temiz hükmünde olur. Bundan sonra bir kan veya sarılık veyahut da bulanıklık görmüş olsa bile, bu âdet kanı sayılmaz.Bu kan, kendisini namazdan (ve diğer ibâdetlerinden) alıkoymayan istihâze (özür) kanıdır.

Tagged in :

Top Readz Avatar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Alexa Liv

1.5M Followers

Check out our new font generatorand level up your social bios. Need more? Head over to Glyphy for all the fancy fonts and cool symbols you could ever imagine.

Latest Posts

Categories